Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

ITBS jest jedną z częstszych kontuzji szczególnie u biegaczy, zarówno amatorów jak również tych bardziej doświadczonych. Pojawia się, gdy pasmo biodrowo-piszczelowe,(więzadło przebiegające w dół po zewnętrznej stronie uda od biodra, aż do piszczeli) jest napięte lub ma stan zapalny. IT przyłącza Siudo kolana i pomaga stabilizować oraz poruszać tym stawem. Jeśli pasmo nie pracuje prawidłowo, poruszanie stawem kolanowym (szczególnie podczas biegania) jest bolesne. Zaniedbane może powodować nawet wielotygodniowe problemy i przerwę od biegania.

Pamo biodrowo-piszczelowe ITBS

Pasmo biodrowo-piszczelowe ITBS

Objawy zespołu pasma biodrowo-piszczelowego

Przede wszystkim Zespół pasma biodrowo-piszczelowego objawia się pod postacią obrzęku oraz bólu z zewnętrznego boku kolana, dlatego często postrzegane jest jako kontuzja kolana. Można to sprawdzić zginając kolano do 45 stopni, jeśli pojawi się ból z boku kolana to najprawdopodobniej jest to ITBS.

 

A jak to wygląda na zdjęciu USG?

Porównanie obydwu kolan i charakterystyczny obrzęk w fazie ostrej ITBS (ujęcie po prawej stronie).

Pasmo biodrowo-piszczelowe obrzęk

Pasmo biodrowo-piszczelowe obrzęk

Główne przyczyny

ITBS może być spowodowane każdą aktywnością fizyczną, w której dochodzi do wielokrotnych zgięć nogi z rotacją do wewnątrz. Zaliczymy tu chociażby zbieganie z górki, czy po prostu przebiegnięcie zbyt wielu kilometrów. Dotyczy przede wszystkim biegaczy początkujących. Zbyt duże napięcie pasma, wielokrotne powtórzenia ruchu w pewnym zakresie, powodują obcieranie w okolicy bocznej kolana o nadkłykieć boczny kości piszczelowej lub udowej.

 

 Prewencja

 • Najważniejsze, zawsze zmniejszaj odległość, lub zrób kilka dni przerwy, gdy tylko pojawi się ból po zewnętrznej stronie kolana
 • Zanim pobiegniesz, najpierw przejdź się  w szybszym tempie dla przyzwyczajenia pasma do pracy
 • Zwracaj uwagę, czy Twoje buty nie są zbyt mocno zużyte, wytarte po zewnętrznej stronie. co może powodować dodatkowe obciążenia dla nogi
 • Biegaj środkiem drogi, gdzie jest najbardziej płaska, nie poboczem.

 

Postępowanie z pasmem biodrowo-piszczelowym

 • Jeśli już zaobserwowałeś u siebie problem bólowy w bocznej stronie kolana, od razu daj odpocząć nodze. Jest to o tyle istotne, że jeśli nie zrobisz tego, ITBS może przyjąć formę przewlekłą i porządnie dać Ci w kość.
 • Podczas gdy robisz sobie przerwę od biegania, możesz ćwiczyć wielotorowo tzn. pływanie, chodzenie we wodzie do pasa, jeżdżenie na rowerze.
 • Działanie chłodem lub zimnem, albo stymulacja elektryczna, fala uderzeniowa, ultradźwięki.
 • Rozciąganie pasma oraz mięśni okolicy uda, miednicy oraz pośladków
 • Kinesiology taping dla wspomagania pracy pasma oraz odciążenia

 

Przykładowe ćwiczenia rozciągające dla ITBS:

 • ITBS rozciąganie

  ITBS rozciąganie

Rozciaganie przy zespole pasma biodrowo-piszczelowego

Rozciąganie przy zespole pasma biodrowo-piszczelowego

 

Terapia w zespole pasma biodrowo-piszczelowego ITBS

 

 

Copyright © 2016 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.

Autor: Przemysław Jeziorski

Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.

Leave a Reply