BTS Analiza chodu – udar niedokrwienny

Analiza chodu w udarze niedokrwiennym

Kolejny dzień badań na Politechnice poznańskiej. Tym razem mieliśmy okazję wykorzystywać do wstępnej analizy ruchu system BTS.

 

bts2

Czym jest BTS i jak badamy w przypadku udaru niedokrwiennego ?

System do kompleksowej analizy ruchu w oparciu o technologię pasywnych markerów odbijających emitowane promieniowanie IR. Posiada on również możliwość wykorzystania połączenia platform dynamograficznych, zestawu do analizy EMG oraz kamer do rejestracji obrazu video, dzięki czemu otrzymujemy możliwość kompleksowej oceny parametrów kinetycznych, kinematycznych, czy też sygnału EMG podczas dowolnego ruchu.

W przypadku naszego badania, skupiliśmy się na analizie chodu osoby po udarze niedokrwiennym powstałym w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Aby wyciągnąć średnią chodu, potrzeba było kilkaset prób przejścia po platformach dynamometrycznych, oczywiście w jak najbardziej naturalny sposób, dzięki czemu otrzymaliśmy masę materiału do analizy. To w jaki sposób wyglądają poszczególne fazy chody, jak przemieszcza się obciążenie stopy i wiele innych.

 

Jak to wszystko funkcjonuje?

Na osobie badanej zostają umiejscowione znaczniki odblaskowe, które kolejno podczas ruchu rejestrowane są przez zestaw sześciu kamer. W zależności od tego jaką czynność analizujemy, są to różne punkty anatomiczne ciała. Dzięki temu uzyskujemy szczegółowy obraz.

 

bts3

 

Żeby wykazać efekt stosowanych metod fizjoterapeutycznych, potrzebnych będzie więcej takich spotkań. Najważniejsze, że stanowią one dla nas wyzwanie, by jak najlepiej pracować nad sprawnością Beaty, tak by terapie stosowane były jak najbardziej efektywne. Otrzymujemy informacje, których niestety standardowo nie udaje się uzyskać podczas tradycyjnej diagnostyki wykonywanej na co dzień w szpitalach. Dzięki temu będziemy dokładniej wiedzieć, na co najbardziej kłaść nacisk i w jaki sposób, by dodatkowo jeszcze bardziej usprawnić Beatę.

Film pokazujący jeden z fragmentów badania chodu. Możecie zobaczyć tutaj przejście po bieżni z zamontowanymi platformami dynamometrycznymi, oklejonej znacznikami osoby badanej, oraz graficzne przedstawienie całej fazy chodu. Charakterystycznie widoczna „wykreskowana” postać, a także strzałki obrazujące przebieg działania największej siły nacisku podczas wykonywania kroków.

 

 

Obecnie wyniki są opracowywane, natomiast my ustalamy kolejne terminy badań podczas których już mam nadzieję, będziemy mogli wykazać efekty stosowanej terapii ruchowej.
Copyright © 2016 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.

 

Autor: Przemysław Jeziorski

Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.

Leave a Reply