Kolejny dzień badań w Instytucie Mechaniki Stosowanej Politechniki Poznańskiej, to Ergonomia pracy siedzącej badana z pomocą kółka naukowego BTS Da Vinci . Tym razem rozszerzamy swoją tematykę badań o problemy bólowe (głównie ze strony pleców, okolicy grupy kulszowo-goleniowej) pojawiające się u osób pracujących na krześle, bądź stołku (bardzo szerokie grono).
Jeśli chodzi o przystosowanie pozycji i otoczenia w pracy biurowej, temat troszkę szerzej opisałem w artykule odnośnie ergonomii pracy biurowej. Natomiast w chwili obecnej wykonuję krok w kierunku pozycji siedzącej w pracy stomatologów, co wynika z nawiązanej niedawno współpracy z firmą Medi Koll specjalizującą się w produkcji i dystrybucji sprzętu stomatologicznego.
Postanowiliśmy iść z pewną ideą świadomości zachowania ergonomii w pracy, przyjmując jako początkową grupę zawodową stomatologów.
Dlaczego tak istotne jest dbanie o ergonomiczną pozycję w pracy – co się dzieje w wyniku zaniedbań?
- Po pierwsze problemy bólowe, przeciążanie mięśni grzbietu, szyi oraz stawów barkowych, wraz z całą obręczą kończyny górnej
- A drugie równie istotne to wpływ wiążącego się z nieergonomiczną pozycją siedzącą przemęczenia, na jakość świadczonej usługi. Mniejsza koncentracja, odwracanie przez dyskomfort uwagi, to wszystko jest w stanie zaburzyć płynność wykonywanej pracy.
Ergonomia pracy siedzącej w badaniu EMG
Badamy stworzone od podstaw siedziska z amortyzacją umożliwiającą najwłaściwsze utrzymanie krzywizn kręgosłupa, oraz odciążenie poszczególnych grup mięśniowych.
Ergonomia w pracy siedzącej – EMG
Chodzi przede wszystkim o przodopochylenie miednicy wymuszane odpowiednim kątem siedziska – gwarantuje to utrzymanie lordozy lędźwiowej bez spłycenia, oraz odciążenie .
Komfort wspomagany jest również poszyciem – mikroporon, czyli materiał przeciwodleżynowy odbarczający okolicę kulszowo-goleniową, szczególnie narażoną na ucisk podczas siedzenia.
Ponieważ naszym pierwszym dedykowanym celem jest środowisko medyczne, a przede wszystkim stomatolodzy badane były ruchy zbliżone do tych, które wykonują na co dzień stomatolodzy w swojej praktyce na siedząco.
Osoba badana przez godzinę wykonywała pewne czynności w odpowiednich kolejnościach, tak by starać się angażować najważniejsze mięśnie pracujące chwili, gdy siedzimy. Całość została zarejestrowana przy pomocy 8-kanałowego EMG, natomiast kolejno została porównana do tradycyjnego siedziska bez amortyzacji.
Mięśnie badane:
- m. prosty uda
- m. prostownik grzbietu
- m. najszerszy grzbietu
- m. skośne brzucha
Z niecierpliwością czekam na wyniki, choć trzeba przyznać, że osobiste odczucia pokazują zdecydowaną różnicę. Potwierdzają to także kolejni właściciele linii siodełkowej oraz kubełkowej Ergonomic Stool.
Następnym etapem będzie ocena różnicy w zmianach położenia środka ciężkości, oraz jego wychylania, dzięki systemowi analizy ruchu BTS. Naprawdę robi się coraz ciekawiej, myślę że zarówno dla mnie jak i kółka naukowego BTS Da Vinci, które dzielnie pomaga w przeprowadzaniu analiz i badań.
Do spisania i zczytania niebawem! :))
Copyright © 2017 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.
Autor: Przemysław Jeziorski
Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.