Choroba Osgood Schlatter – objawy, przyczyny, leczenie

Choroba Osgood Schlatter jest częstą przyczyną bólu kolan u dzieci w wieku 10-15 lat.

Schorzenie Osgood Schlatter, co ważne niezaleczone prawidłowo, może skutkować pojawianiem się dyskomfortu podczas aktywności fizycznych w późniejszych latach. Dlatego tak ważne jest by prawidłowo i skutecznie wyleczyć to schorzenie już na samym początku

 

Osgood Schlatter fizjoterapia Przemysław Jeziorski

Osgood-Schlatter fizjoterapia Przemysław Jeziorski

Przyczyny choroby Osgooda Schlattera

Martwica jałowa guzowatości kości piszczelowej, pojawia się w chwili gdy do dużemu przeciążeniu ulega mięsień czworogłowy uda. Bardzo często dochodzi wtedy do awulsyjnego złamania guzowatości (tzn. ścięgno odrywa kawałek kości w miejscu do którego się przyczepia), powstania stanu zapalnego i obrzęku. Najczęściej pojawia się u dzieci intensywnie uprawiających sport.

 

Poniżej nagrany z USG filmik gdzie widać w przebiegu więzadła rzepki charakterystycznie pęknięty fragment guzowatości kości piszczelowej.

Objawy choroby Osgood Schlatter

Przede wszystkim ból na guzowatości kości piszczelowej (miejsce poniżej kolana, gdzie kończy się mięsień czworogłowy uda). Guzowatość może objąć obrzęk i stan zapalny, przez co jest bardziej wystająca niż normalnie. Wrażliwość i ból są większe podczas wysiłku fizycznego – ale zmniejszają się w chwili odpoczynku.

Postępowanie w chorobie Osgood Schlatter

W pierwszej ostrej fazie, główne działanie ma na celu zmniejszenie bólu i stanu zapalnego poprzez zastosowanie reguły PRICE (z ang. Protection Rest Ice Compression Elevation)

  • Ochrona,
  • odpoczynek,
  • chłodzenie,
  • kompresja
  • i uniesienie nogi.

Ewentualnie Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych.

W chwili gdy ból nie pojawia się już podczas codziennej aktywności (najczęściej po kilku dniach), można przejść do fazy drugiej czyli rozciągania mięśni uda połączonego z korzystnym masażem mięśniowo-powięziowym.

Na jakie mięśnie zwrócić szczególną uwagę podczas rozciągania?

 

 

Inne metody leczenia Osgood-Schlatter

Co jeszcze można zrobić?

  • Zastosowanie aplikacji Kinesiology taping dla zmniejszenia napięcia w okolicach guzowatości oraz odciążenia więzadła rzepki
Kinesiology taping Osgood-Schlatter

Kinesiology taping Osgood-Schlatter

 

Co natomiast ja jeszcze wykonuję?

  • Laser HIL dla przyspieszenia gojenia i szybszego zrostu guzowatości;
Laser HIL Osgood Schlatter terapia Poznań

Laser HIL Osgood Schlatter terapia Poznań

oraz

  •  terapia falą akustyczną, która jest tutaj skuteczniejsza od często stosowanych prądów interferencyjnych bez efektów ubocznych (prądy interferencyjne, to prądy które przebiegają krzyżowo, nakładając się na siebie – czyli ulegając zjawisku interferencji);
Fala uderzeniowa Osgood Schlatter Poznań

Fala uderzeniowa Osgood Schlatter

Pozdrowienia! Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, np. w jaki sposób wykonywać streching, albo znacie kogoś kto chciałby się w tej sprawie konsultować serdecznie zapraszam do kontaktu ;))

 

Copyright © 2017 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.

Autor: Przemysław Jeziorski

Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.