A jak postępować, gdy już pojawia się ból w barku?

Na samym początku, jeśli odczuwamy dyskomfort ruchu, najlepiej odpocząć ze stawem od ekstremalnych ruchów. Przy schorzeniach w obrębie narządu ruchu warto stosować regułę RICE (z ang. ryż) czyli :

rice

Rest – odpoczynek;

Ice – schłodzenie;

Compression – kompresja, jej celem jest w miarę możliwości zmniejszenie wysięku, obrzęku;

Elevation – uniesienie wyżej ręki, pozycja drenażowa;

 

Jeśli boli, organizm informuje Nas, że dzieje się coś złego, zatem..najlepiej nie działać impulsywnie. Schłodzić (obkurczyć naczynia), zadziałać przeciwbólowo, przeciwzapalnie (można spróbować z lekiem przeciwzapalnym jakich na rynku miliard), odpocząć.. Jeśli po dwóch trzech dniach nie udaje się pozbyć dolegliwości bólowej, warto wtedy skonsultować to schorzenie ze specjalistą.

 

Jakie są skuteczne metody leczenia urazów stawu barkowego?

 

 • Przede wszystkim ważną rolę odgrywa masaż, który pozwala rozluźnić spięte w miejscu dolegliwości bólowej grupy mięśniowe. W tym przypadku stosuje się masaż poprzeczny na przedniej części barku, który można samodzielnie wykonywać w warunkach domowych. Oraz bardzo skuteczny masaż tkanek głębokich. Napięcie to naturalny proces zabezpieczenia miejsca objętego chorobą przez Nasz organizm. Ułatwia drenaż płynów, odżywienie i regenerację tkanek miękkich.

 

 • Terapia manualna funkcjonalna jest równie istotna

Na czym polega?

To działanie w miejscu bólowym, w celu uzyskania możliwie najlepszego zakresu ruchu oraz najmniej bolesnej pozycji w trakcie ruchu. Często podczas urazu, przestawieniu ulegają powierzchnie stawowe. Spowodowane jest to np. uderzeniem (urazy mechaniczne), albo przeciążeniem mięśni (mięśnie zginające mają przewagę nad prostownikami). Dopóki nie skoryguje się tego ułożenia, sam ból będzie wracał, ograniczony będzie również zakres ruchu. Jedną z metod pracy manualnej jest chociażby Mulligan Concept lub Cyriax

SONY DSC

 

 

 • Zabiegi fizykoterapeutyczne, w moim przypadku stosuję Fale uderzeniową i Laser wysokiej częstotliwości. W czym to pomaga? Pozwala likwidować blizny i zrosty w obrębie tkanek – tego typu patologie ograniczające ruchomość pojawiają się praktycznie zawsze przy urazach. Skuteczność działania jest naprawdę wysoka i potrafi nawet mnie nieraz zaskoczyć.
  Fala uderzeniowa na obręcz barkową

  Fala uderzeniowa na obręcz barkową

   

 

 • Ćwiczenia samodzielne – wg mnie jeden z ważniejszych etapów każdej rehabilitacji problemów narządu ruchu. Zawsze powtarzam, że na terapię można przyjść powiedzmy 1-2 w tygodniu. Nawet jeśli trwa 45 min, co się dzieje z takim stawem przez resztę dnia, czy też tygodnia? No właśnie, nieraz ludzie oczekują cudów, nie przestrzegając zaleceń co do Pracy W Warunkach Domowych. Naprawdę, można osiągać świetne efekty rehabilitacyjne, ale potrzeba systematyczności i odrobiny przełamania
  rozciąganie mięśni szyi i karku

  rozciąganie mięśni szyi i karku

 

 

Copyright © 2016 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.

Autor: Przemysław Jeziorski

Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.

Leave a Reply