Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)
ITBS jest jedną z częstszych kontuzji szczególnie u biegaczy, zarówno amatorów jak również tych bardziej doświadczonych. Pojawia się, gdy pasmo biodrowo-piszczelowe,(więzadło przebiegające w dół po zewnętrznej stronie uda od biodra, aż do piszczeli) jest napięte lub ma stan zapalny. IT przyłącza Siudo kolana i pomaga stabilizować oraz poruszać tym stawem. Jeśli pasmo nie pracuje prawidłowo, poruszanie stawem kolanowym (szczególnie podczas biegania) jest bolesne. Zaniedbane może powodować nawet wielotygodniowe problemy i przerwę od biegania.
Objawy zespołu pasma biodrowo-piszczelowego
Przede wszystkim Zespół pasma biodrowo-piszczelowego objawia się pod postacią obrzęku oraz bólu z zewnętrznego boku kolana, dlatego często postrzegane jest jako kontuzja kolana. Można to sprawdzić zginając kolano do 45 stopni, jeśli pojawi się ból z boku kolana to najprawdopodobniej jest to ITBS.
A jak to wygląda na zdjęciu USG?
Porównanie obydwu kolan i charakterystyczny obrzęk w fazie ostrej ITBS (ujęcie po prawej stronie).
Główne przyczyny
ITBS może być spowodowane każdą aktywnością fizyczną, w której dochodzi do wielokrotnych zgięć nogi z rotacją do wewnątrz. Zaliczymy tu chociażby zbieganie z górki, czy po prostu przebiegnięcie zbyt wielu kilometrów. Dotyczy przede wszystkim biegaczy początkujących. Zbyt duże napięcie pasma, wielokrotne powtórzenia ruchu w pewnym zakresie, powodują obcieranie w okolicy bocznej kolana o nadkłykieć boczny kości piszczelowej lub udowej.
Prewencja
- Najważniejsze, zawsze zmniejszaj odległość, lub zrób kilka dni przerwy, gdy tylko pojawi się ból po zewnętrznej stronie kolana
- Zanim pobiegniesz, najpierw przejdź się w szybszym tempie dla przyzwyczajenia pasma do pracy
- Zwracaj uwagę, czy Twoje buty nie są zbyt mocno zużyte, wytarte po zewnętrznej stronie. co może powodować dodatkowe obciążenia dla nogi
- Biegaj środkiem drogi, gdzie jest najbardziej płaska, nie poboczem.
Postępowanie z pasmem biodrowo-piszczelowym
- Jeśli już zaobserwowałeś u siebie problem bólowy w bocznej stronie kolana, od razu daj odpocząć nodze. Jest to o tyle istotne, że jeśli nie zrobisz tego, ITBS może przyjąć formę przewlekłą i porządnie dać Ci w kość.
- Podczas gdy robisz sobie przerwę od biegania, możesz ćwiczyć wielotorowo tzn. pływanie, chodzenie we wodzie do pasa, jeżdżenie na rowerze.
- Działanie chłodem lub zimnem, albo stymulacja elektryczna, fala uderzeniowa, ultradźwięki.
- Rozciąganie pasma oraz mięśni okolicy uda, miednicy oraz pośladków
- Kinesiology taping dla wspomagania pracy pasma oraz odciążenia
Przykładowe ćwiczenia rozciągające dla ITBS:
Copyright © 2016 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.
Autor: Przemysław Jeziorski
Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.