Staw Barkowy

Staw barkowy jest jednym z bardziej wrażliwych i narażonych na kontuzje stawów w ludzkim ciele.

 Dlaczego?

Ponieważ posiada on bardzo duży zakres ruchu, który potrafi zgotować niejeden kłopot.  Jeśli zaczynasz odczuwać ból w barku podczas codziennego funkcjonowania, albo zajęć fizycznych to najlepszy czas, żeby na chwilę przystopować i poznać bezpośrednią przyczynę dolegliwości.

                Najczęstsze problemy w obrębie stawu barkowego (kliniczne sformułowanie), to bolesności przy ruchu – szczególnie w przedniej części, oraz ograniczenia ruchomości. Dolegliwości te mogą mieć swój początek zarówno w obrębie stawu, ale i w wyżej położonym odcinku szyjnym, który bezpośrednio zaopatruje w unerwienie kończynę górną. Jeśli mieliśmy niemiłą przygodę podczas ćwiczenia, gdzie przeciążenie spowodowało ból, albo upadliśmy uderzając się barkiem o cokolwiek co też wywołało dolegliwości bólowe, wtedy nie mamy wątpliwości, że przyczyna leży w stawie 😉 Natomiast często się zdarza, że ból pojawia się, pomimo braku takich wypadków, bądź też super fizycznej aktywności.

                Większość problemów w barku pochodzi ze strony mięśni, ścięgien, więzadeł, rzadziej ze strony kości.  U osób ćwiczących, problem barku może się nawarstwiać powoli, poprzez powtórzenia, rutynę intensywnych treningów.

Niektórzy ignorują ból i ćwiczą na siłę, co może tylko pogorszyć sytuację, powodować jeszcze więcej problemów. Jeszcze inni po prostu próbują się przyzwyczaić do bólu, osłabionej siły ręki, czy też ograniczonego zakresu ruchu.

Ale co to za jakość życia?

Anatomia stawu barkowego

Zanim przejdę do szczegółów odnośnie urazów stawu barkowego, krótkie wprowadzenie anatomiczne, by było jasne co i jak;)

Można powiedzieć, że Twój bark składa się z trzech kości: kość ramienna, łopatka oraz obojczyk.

Baseball staw barkowy

Baseball staw barkowy

Staw barkowy można nazwać stawem w rodzaju piłki
i pochewki do której ta piłka idealnie się wpasowuje (jak w baseballu).

Stożek rotatorów

Stożek rotatorów

Piłka, czyli głowa kości ramiennej, pasuje idealnie
do pochewki (panewki) pozostałych części barku.

Pomiędzy stożkiem rotatorów, a kością na samej górze Twojego barku ( wyrostek barkowy), znajduje się kaletka maziowa, której zadaniem jest „smarowanie” stawu. Dzięki czemu ruch ścięgien Stożka jest płynny. Gdy Stożek jest kontuzjowany lub uszkodzony, kaletka może również przechodzić w stan zapalny, bądź zwiększoną ilość płynu, co również powoduje ból.

Utrzymywanie głowy kości ramiennej w panewce jest zapewnione za sprawą Stożka Rotatorów.

Jest to swego rodzaju sieć czterech mięśni, które oblegają ścięgnami głowę kości ramiennej – jak opona felgę 😉 To właśnie Stożek gwarantuje przyleganie kości ramiennej do panewki i pomaga unosić oraz rotować ramieniem.

Rodzaje uszkodzeń/urazów stawu barkowego.

I tak na samym początku:

Nadwyrężenie Stożka Rotatorów

Uszkodzenie Stożka rotatorów to uraz w obrębie jednego lub większej ilości mięśni oraz więzadeł wchodzących w skład głównych rotatotów barku. Jak już wcześniej wspomniałem ich rola to rotacja w różnych kierunkach stawu barkowego. Najczęściej występujący uraz dotyczy mięśnia nadgrzebieniowego, przez co ogranicza się boleśnie rotacja wewnętrzna (tak jakby zakładać rękę do tyłu). Oczywiście w zależności od tego jak poważne mogą być uszkodzenia, zależy bezpośrednio postępowanie. Na pewno nie należy lekceważyć nawet najmniejszych symptomów.

Uszkodzenie Obrąbka Stawowego

Obrąbek co to takiego? Można pokrótce powiedzieć, że jest to pierścień z tkanki dołączony do panewki stawu ramiennego, gdzie wchodzi głowa kości ramiennej. Zwiększa powierzchnię kontaktu pomiędzy głową kości ramiennej, a panewką. Często nadmierne nadwyrężenie, może prowadzić do uszkodzenia tego pierścienia i w najgorszym wypadku, wypadania głowy kości ramiennej. Głównym objawem jest ból, który często występuje w różnych miejscach.

Niestabilność barku

O niestabilności barku mówimy, głowa kości ramiennej po prostu wypada ze panewki.  W łagodniejsze wersji jest to podwichnięcie, czyli częściowe wyjście i od razu wejście z powrotem do stawu głowy kości ramiennej. Oczywiście jest to dosyć intensywna kontuzja, która wymaga specjalistycznego leczenia terapeutycznego. Teoretycznie nie powinno się próbować samodzielnie nastawiać ręki..

Zamrożony bark

Można powiedzieć, że jest następstwem długo utrzymującej się sztywności, napięcia stawu barkowego. Szczególnie często obserwowałem ten proces u osób ze schorzeniami neurologicznymi, np. po udarze, z niedowładem spastycznym. Problem ten ma trzy fazy:

  • Pierwsza faza zamrożenia, gdzie ból jest ogólnie występujący i pomału następuje napinanie mięśni
  • Druga faza Sztywnościtutaj ruchy są mocno ograniczone
  • Trzecia faza topnienia, gdzie ból pomału ustępuje, a zakres ruchu powraca

 

Kolejna część pomoże Wam w łatwy sposób testować barki i sprawdzać, co konkretnie może Wam dolegać w przypadku bólu!

 

Copyright © 2016 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.

Autor: Przemysław Jeziorski

Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.

Leave a Reply