Elektromiografia, czyli Pierwsze koty – Badanie 25.07.2016

Mieliśmy dziś okazję razem z kółkiem naukowym BTS Da Vinci (Biomechaniczne Towarzystwo Studentów) generalnego przetestowania części sprzętu, który będziemy wykorzystywać podczas badań. Przede wszystkim skupiliśmy się na zastosowaniu Elektromiografii ośmiokanałowej, podczas wykonywania ćwiczeń dla kończyny dolnej w różnych warunkach.

Elektromiografia (EMG) – Co to takiego?

Elektromiografia czyli w skrócie EMG należy do badań neurofizjologicznych służących do diagnozowania chorób obwodowego układu nerwowego i mięśniowego.  Głównym celem jest ocena funkcji układu ruchu, a konkretnie mięśniowego, oraz obwodowego układu nerwowego. EMG jest bardzo pomocne w diagnostyce wielu chorób oraz zmian patologicznych zlokalizowanych w mięśniach. Pozwala ustalić ich charakter, wielkość, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. W związku z tym badanie elektromiograficzne można wykorzystać w celu rozpoznania chorób np. stwardnienia bocznego zanikowego czy dystrofii mięśni.  EMG jest stosowane także w celu diagnozy chorób, w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów na skutek ich ucisku jak chociażby w zespole cieśni nadgarstka.

EMG ośmiopunktowe umożliwia szczegółowe badanie naraz aż ośmiu mięśn, co daje możliwość przetestowania praktycznie każdego ruchu w Naszym organizmie.

W naszym przypadku, z pewnością będziemy je wykorzystywać do oceny stosowanych technik, metod fizjoterapeutycznych w konkretnych schorzeniach dysfunkcji ruchu. Dzięki czemu uzyskamy szczegółowe dane na temat funkcjonowania poszczególnych elementów ruchu i będziemy mogli odpowiednio korygować ćwiczenia, terapie dla uzyskania najlepszych wyników.

Które mięśnie i w jaki sposób oznaczaliśmy:

IMG_20160725_100441

UDO

  • Prosty uda
  • Obszerny boczny
  • Obszerny przyśrodkowy
  • Dwugłowy uda (głowa długa)
  • Półścięgnisty

IMG_20160725_104345

PODUDZIE

  • Piszczelowy przedni
  • Dwugłowy łydki

Ćwiczenia

W celu sprawdzenia pracy mięśniowej wykonywaliśmy podstawowe ćwiczenia kończyny dolnej. Odbywały się ona pracą czynną (samodzielnie przez osobę wykonującą ćwiczenie), z oporem stawianym przeze mnie, oraz w warunkach izometrycznych (stała długość mięśnia, ale zmieniające się napięcie).

 

A tutaj krótki filmik, w którym możecie zobaczyć właśnie pracę izometryczną:

Copyright © 2016 Łamignat Przemysław Jeziorski. All rights reserved.

Autor: Przemysław Jeziorski

Fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, dla którego fizjoterapia to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. W chwilach wolnych od łamania gnatów lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.

Leave a Reply